2017-2018 Athletic Awards Ceremony

Team Awards

 

Men’s Cross Country

Rookie of the Year: Kyle Davis

Most Inspirational Runner: Danny Gillotti

Coach’s Award : Saul Nunez

 

Women’s Cross County

Rookie of the Year: Emilia Churchill

Most Inspirational Runner: Jennifer Sanborn

Coach’s Award: Chenoa Jackson

 

Men’s Soccer

Rookie of the Year: Paul Kaplan

Most Inspirational Player: Michael Guerrette

Most Valuable Player: Matthew Manter

 

Women’s Soccer

Rookie of the Year : Casey Lovely

Most Inspirational Player: Laura Sturgeon

Most Valuable Player: Mikayla Churchill

 

Women’s Volleyball

Most Competitive Player: Maddi Thweatt

Most Inspirational Player: Miranda Washinawatok

Most Improved Players: Margaret Dickinson & Cynthia Figueroa

Most Valuable Player: Miranda Washinawatok

 

Men’s Basketball

Most Inspirational Player: Kristijan Gavrilovski

Captain’s Award: Anthony Chacho

Kim Collins

Kevin Collins

 

 

Women’s Basketball

Rookie of the Year: Marissa Reagle

Most Inspirational Player: Jessica Dickison

Offensive MVP : Rhylee Wright

Defensive MVP: Emilia Churchill

 

Men’s Nordic Skiing

Rookie of the Year: Antonino Manzella

Most Improved Skier: Jason Bartley

Men’s Skier of the Year: Connor Hrynuk

 

Women’s Nordic Skiing

Women’s Skier of the Year: Valentina Annunziata

 

Baseball

Most Inspirational Player: Colby Spencer

Coach’s Award: Frank Nunez

Captains Award: Matt Cauchon

Matt Curry

Saul Nunez

 

Women’s Softball

Co-Rookies of the Year: Melanee Terry & Brookelynn Garcia

Most Inspirational Player: Jordie Legassie

Co-Coach’s Award: Nicole Marucci & Sara Packard

 

Men’s Golf

Most Inspirational Player: Jordan Hanscom

Most Valuable Player: Austin Coulston

 

Men’s Track & Field

Rookie of the Year: Paul Kaplan

Most Inspirational Player: Allen Stanback

Coach’s Award: Matthew Payan

 

Women’s Track & Field

Rookie of the Year: Casey Lovely

Most Inspirational Player: Jennifer Sanborn

Coach’s Award: Chenoa Jackson

 

Special Awards

 

Al Arman “Make A Difference Award

Male Recipient: Kristijan Gavrilovski

Female Recipient: Alissa Edwards

 

Stanley H. Small Coaches Award: Michael Guerrette

 

Ruel Parks Coaches Award: Kendra Silvers

 

Donald N. Zillman Character Award: Jessica Dickison

 

Royal Goheen (Highest Team GPA): Women’s Cross Country

 

Sharon Roix (Most Improved GPA): Men’s Cross Country

 

Male Athlete of the Year: Kevin Collins (Men’s Basketball)

 

Female Athlete of the Year: Melanee Terry (Women’s Softball)

 

Athletic Training Award: Nicole Marucci

Christian Lunn